پایگاه اطلاع رسانی آوای پرند

پایگاه اطلاع رسانی آوای پرند

پایگاه اطلاع رسانی آوای پرند

۱۷ مردادماه و صدای عاشقانه قلم /خبرنگار یعنی به مردم اندیشیدن/روح الله فرقانی - پایگاه اطلاع رسانی آوای پرند

ورود به ایمیل

info@avayeparand.ir

اخبار

۱۷ مردادماه و صدای عاشقانه قلم /خبرنگار یعنی به مردم اندیشیدن/روح الله فرقانی

 

آیا خبرنگاران منطقه ما توانسته اند چنان بلبل خوش الحان برای اجتماع شان با عشق بخوانند؟!

آیا توانسته اند در عمل، دغدغه مردم باشند؟! این نقل یک قصه نیست صدای یک غصه است، برای حمایت از رسانه ها که بهتر است آستین همت مدیران مربوطه بالا زده شود و صدای عاشقانه های قلم را بشنوند.

روح الله فرقانی: خبرنگاری یعنی تلاش ، صداقت و پیگیری در راستای استیفای حقوق عمومی جامعه، خبرنگار کسی است که فارغ از هرگونه وابستگی، به مردم بیندیشد و باید پرسید به راستی آیا خبرنگاران منطقه ما (پرند، رباط کریم و بهارستان) توانسته اند معنای تام این جملات را در وصف حرفه خویش تجلی دهند؟!

آیا قشر خبرنگار منطقه ما که در دنیای پیچیده ارتباطاتی امروز به عنوان اصلی ترین عوامل سازنده و انعکاس دهندگان زنده اطلاعات نام برده می شوند توانسته اند در راستای رسالتی که برای ایشان تعریف شده به عنوان پل ارتباطی جامعه خود باشند؟!

آیا قلم فرسایان بادانش و متعهد منطقه ما توانسته اند در جهت اصل بنیادین پیشرفت جوامع امروز که توسعه همه جانبه است قلم بزنند و گام های همت را به یکدیگر نزدیک کنند؟!

و آیا خبرنگاران جامعه ما توانسته اند چنان بلبل خوش الحان برای اجتماع شان با عشق بخوانند؟! آیا توانسته اند در عمل،اندیشه مردم باشند؟! یا نه فقط به کلام قلم فرسایی کرده اند؟! بلی وقتی دم از عشق به مردم و صداقت و استیفای حقوق می زنیم باید دید آیا مرد عمل هم بوده ایم.

حرفه خبرنگاری، حرفه ای جنجالی، سخت و پر مشقت و گاهی پر خطر است باید در کار خود اندکی بیندیشیم که آیا این همه را به عشق مردم به جان خریده ایم؟!…

اگر اندکی با تامل به جامعه مطبوعاتی استان بنگریم؛ می ببینیم علی رغم افراد متخصص و یا حتی آموزش دیده، سازگاری تجربه افراد با سابقه با متدهای جدید اطلاع رسانی و یا خبرنگاری و علم ارتباطات و وجود پیشکسوتان نیک اندیش متاسفانه بدلیل مشکلات مالی و نبود حمایت ها ، بی مهری برخی مسئولین ،نشاختن جایگاه رسانه ها ،نبود امکانات لازم ، جامعه مطبوعاتی منطقه ما با ضعف و نقص هایی مواجه است.

باتوجه به اینکه امروزه داشتن تخصص و هم تجربه برای دست اندرکاران این عرصه نه تنها یک ضرورت بلکه یک سلاح تجهیزی محسوب می شود انتظار می رود شاهد قارچ گونه خبرنگاران تلگرامی و بدون دانش و خبرنگاران تجارت پیشه نباشیم و به عنوان بلندگوی روابط عمومی ها مورد استقاده قرار نگیریم تا کلام قلم خبرنگار بیراهه نرود و نقش موثر خود را در سازندگی این منطقه ایفا کند.

خبرنگاران موظف هستند دغدغه ها و ضعف های بخش های مختلف را به مسئولین ارجاع دهند و از دیگر طرف بر اصل رعایت انصاف خدمات و عملکرد مسئولین را بازتاب دهند تا از این میان نقص ها و ضعف ها رخ بنمایانند و دست اندرکاران برای رفع مشکلات و معضلات آستین بالا بزنند و این یعنی ایفای نقش به عنوان یک عامل سازنده… اما خروجی جامعه مطبوعاتی علی رغم رفتار سرد برخی مسئولین نسبت به رسانه ها اهمیت رسانه را کم رنگ می کند و در نتیجه قلم خبرنگار رو به توسعه نمی رود…. غافل از اینکه جنجال در معنایی که جامعه مطبوعاتی ما به کار می برد گاها رسانه را مسلک دست برخی برده و از رسالتش دور می کند و وقتی که رسانه از مسیر اصلی خود دور شود طبیعی است که دچار روزمرگی شده، از رونق می افتد و از دایره اهمیت خارج می شود از دیگر سو انرژی اجزا و اعضای آن نیز رو به افول می گذارد.

نگاه محوری رسانه های امروز مبنای توسعه ای دارد لذا برنامه انتقاد در جهت بهبود اوضاع چیده می شود و معمولا در قالب یک برنامه هدفدار اجرایی می شود، صرفا یک جنجال نیست… این است که باید گفت خبرنگار یعنی فارغ از هرگونه وابستگی ، به مردم و جامعه بیندیشد. این نقل یک قصه نیست صدای یک غصه است، برای حمایت از رسانه ها که باید آستین همت مدیران مربوطه را بالا زد ، و چاره ای اندیشید.

آری اخبار با عمر کوتاه خود در جاده توسعه و گسترش هر روز گام بر می دارند و نوید حرکت به جلو را می دهند، خبرنگاران تلاش می کنند تا روایت اخبار در شهر جدید پرند، رباط کریم و بهارستان پرثمر و پرفایده باشد.

بی شک امروز نقش و جایگاه رفیع و بی مانند رسانه های جمعی در ارتقای ظرفیت فکری جامعه و توسعه منطقه تاثیرگذار است.

هفدهم مرداد ماه سالروز شهادت شهید محمود‌ صارمی گرامی باد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات


tel.jpg

 

 

 

 

 

آخرین اخبار