اقتصاد مقاومتی یعنی اجتناب نمودن از پذیرش مسئولیت بعلت شک در توانایی خود/اقتصاد مقاومتی یعنی شروع استقلال نسبی اقتصادی و معیشتی از درون خانه ها/محمود رستمی تبار

  شعار اقتصاد مقاومتی برای عده ای تازگی دارد اما آنانیکه تاریخ پدران ما را خوانده باشند و یا شنیده باشند و یا حاضر باشند که بشنوند بسیار آشناست. شاید برای بازماندگان کسانیکه در اثر دخالت بیگانگان از قحط سالی مردند هرگز نا آشنا نباشد. اقتصاد مقاومتی برای آنانی ناشناخته است که می خواهند با

کد خبر : 257
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 بهمن 1395 - 10:06

 

شعار اقتصاد مقاومتی برای عده ای تازگی دارد اما آنانیکه تاریخ پدران ما را خوانده باشند و یا شنیده باشند و یا حاضر باشند که بشنوند بسیار آشناست. شاید برای بازماندگان کسانیکه در اثر دخالت بیگانگان از قحط سالی مردند هرگز نا آشنا نباشد.

اقتصاد مقاومتی برای آنانی ناشناخته است که می خواهند با کالاهای عبوری از تنگه هرمز مقاومت ایجاد کنند! با گاز منتقل شده از درون لوله های فلکه دار و قابل اشتعال مقاوم سازی کنند! با کوله بری در مرزهایی که معلوم نیست در آنسویشان چه کسی حاکم است و تا کی حاکم خواهند ماند! شغل ایجاد کنند.  می خواهند با پرورش ماهی با خوراک وارداتی! و نوزاد فرانسوی! مقاومت ایجاد کنند. اقتصاد مقاومتی معنایش را از دست داده است.

اقتصاد مقاومتی از درون شبکه های اجتماعی بر نخواهد خواست, گرچه این نعمت ارتباطی می توانند مروج آن باشد. از خوابیدن تا لنگ ظهر به امید آگهی استخدام ظهور نخواهد کرد. اقتصاد مقاومتی سالهاست در این منطقه گم شده است. فراموش کردیم لباس هم برای مقاومت و اقتصاد مقاومتی و کار و تلاش و جست و خیز طراحی شده بود و حرمتش را نگه نداشتیم و دورش انداخیتم و ساپورت و جین پوشیدیم. به امید حقوق پدر و مادر در خانه ماندیم یا به دانشگاه غیر کاربردی! فرستادند یا رفتیم! و مدرک غرور و بیکاری با تهیه پایان نامه و مقاله از کافی نت جنب دانشگاه گرفتیم!.. و هرگز یاد نگرفتیم سقز و شیره جان «دارون» یا بنه چه کاربردی دارد!

اقتصاد مقاومتی یعنی دست پر مادر بزرگ با چند عدد تخم مرغ که هرگز دست خالی هیچ جا نرفت! یعنی باغهای مثمر بی پرچین و راههای مالروی که از درون باغات, بدون تنگ نظری صاحب باغ عبور می کردند. یعنی هرگز راه را برهم نبستند و کمتر میوه و محصول فروختند مبادا همسایه چشم انتظار باشد.

اقتصاد مقاومتی یعنی شروع استقلال نسبی اقتصادی و معیشتی از درون خانه ها, یعنی عیب نبودن آواز خروس و فریاد آشنای گاو شیرده و لذت بخش بودن دویدن بزغاله و بره بسوی مادرانشان در شامگاه رجعت از کوهستان و چرا و چمنزار…

قطعا شنیده اید که فرانسویان 1600 نوع پنیر تولید می کنند و پنیرهایشان گاه حکم پشتوانه مالی داشته و با آن وام می گیرند و یکی از عواملی است که دشمنانشان از آن به جهت ایجاد مقاومت در هراس بوده اند.اقتصاد مقاومتی یعنی زنده و پایدار بودن اکوسیستمها و تنوعی گیاهی و جانوری یعنی آواز کبک و چلچله یعنی وجود کل و بز چنور برای معنی بخشیدن به سیاچمانه.

اقتصاد مقاومتی یعنی  لزوم عقب نشینی از جنگل و توبه از تخریب آن و احیاء مراتع و درختان بنه و بلوط و گلابی و زالزاک , کیکم و …. بعنوان مخازن نفتی پایان ناپذیر و پشتوانه زندگی جنگل نشینان.اقتصاد مقاومتی یعنی شخم نزدن دامنه های تند کوهستان و نسپردن خاک بدست سیل بی امان.

اقتصاد مقاومتی یعنی قوچ قربانی در پای چاله و تنور جمع آوری بنه و تکریم و حرمت نهادن به نعمت خداوند. اقتصاد مقاومتی یعنی تلاش برای بومی سازی علم و دانش برای کاربردی ساختن محصولات و بسته بندی و ممانعت از خام فروشی…اقتصاد مقاومتی یعنی ممانعت از مصرف ارزش مندترین سرمایه زندگی برای خیار و گوجه و سبزی در استراتژیک ترین دشتهای کشور و کرمانشاه بجای ذخیره نمودن یا تولید علوفه و پروتئین برای سالهایی که پیش بینی خشکسالی نموده اند.یعنی آتش نزدن کاه و کلش و نسوزاندن لایه ای ازخاک و موجودات موجود و مفید و عدم انتشار گاز و داشتن هوای پاک.اقتصاد مقاومتی یعنی ترویج دامداری, تلاشها در جهت ساختن سکونت گاه مناسب(طویله ) برای دام در حواشی روستاها یعنی تکریم عشایر و توجه به آنها! و بهسازی روستاها و مهاجرت معکوس

اقتصاد مقاومتی یعنی تعیین بزرگ و رهبر برای هر خانواده و دسته و گروه و روستا و انسجام خانوادگی و برادری نه همزادی و همشیرگی, و اقتصاد مقاومتی وقتی رخت بر بست که برداران و خواهران خود را همشیره خواندند!اقتصاد مقاومتی یعنی اجتناب نمودن از پذیرش مسئولیت بعلت شک در توانایی خود و خدای ناکرده سوء استفاده از موقعیت, یعنی شناخت توانمندان و انتخاب آنان برای بدست گرفتن سرنوشت شهر و روستا.

آری اقتصاد مقاومتی ضمن داشتن اندیشه جهانی, یعنی توجه به درون و فرض عدم وجود بیرون!, و حرکت همزمان با دنیای در حال توسعه و بومی سازی دانش, درعین لزوم تلاش برای حفظ همه راههای ارتباطی  با اولویت حفظ عزت و استقلال میهن. حرکت در جهت صلح و آرامش جهانی و برخوردار ازمحیط زیستی الهی برای تنها مقصود انسان بر روی زمین یعنی عبادت خدای کریم.

گرچه آرمان نیست چراکه مرزهای جغرافیایی هرگز نمی توانند مرزهای اندیشه باشند همانطور که نمی توانند مرزهایی برای جریانهای آب و هوایی گردند و همچنانکه که گرد و غبار بی رخصت مرزبانان, مرزها را در می نوردد, چون حکومت واحده جهانی در انتظار صالحان است و حرکت جمعی جهانیان آنچنان که از درون کنفرانسهای جهانی خارج می شود صرفنظر از جنگهای ویرانگر! این نوید را می دهد.

با این حال اقتصاد مقاومتی آرزوست, چراکه راهی است برای ممانعت از خوار و ذلیل شدن در مقابل خواسته ها و تحریمهای ظالمانه و ناخواسته از سوی بدخواهان.و نهایت اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی انجام عمل صالح و رفتار مسئولانه شهروندی با  تکیه برخدا و سعی و تلاش و فراموش نساختن  «لیس للانسان الا ماسعی», در کنار عدم خساست ما و روحانیون ما هم در انفاق هم در درخواست نعمت از خدا و نماز استسقاء!! و آرزوی صلح و امنیت جهانی با عمل و دعا!/نویسنده محمود رستمی تبار

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =